1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

5 Maymun Deneyi

Gönderen:

5 Maymun Deneyi

Flört, maymun5 maymun deneyinde deneyin isminden anlaşılacağı gibi 5 maymun bir kafese konulur. Kafesin ortasına merdiven konulur, kafesin tepesine de iple muzlar asılır. Her bir maymun merdivenleri çıkarak muzlara ulaşıp almak istediğinde dışarıdan üzerine soğuk su sıkılır. Her bir maymun aynı denemeyi yapar ve soğuk suyla ıslatılır. Bütün maymunlar bu denemeler sonunda sırılsıklam ıslanırlar. Üstelik soğuk su sadece merdivene çıkana değil, diğerlerinin de üstüne sıkılır.

Bir süre sonra hangi maymun muzlara doğru hareketlenmek istese diğer maymunlar onu engellemeye başlar. Su kapatılıp maymunlardan biri dışarı alınır. Çıkarılan maymun yerine yeni bir maymun konulur. Kafese yeni alınan maymunun ilk işi muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur. Fakat diğer dört maymun soğuk suyla ıslanmamak için buna izin vermezler ve yeni maymunu hırpalarlar.

Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha yeni bir maymunla değiştirilir. O da merdivene yaptığı ilk hamlede dayak yer. Bu maymunu en şiddetli ve istekli döven de biraz önce diğerleri tarafından engellenen ve ilk dayağı yiyen birinci yeni maymun olur.

Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. Bu da ilk hamle yapmasında diğerleri tarafından cezalandırılır. Diğer dört maymundan yeni gelen ikisinin en yeni gelen maymunu niye dövdükleri konusunda hiç bir fikirleri yoktur ama en iştahlı dövenler de onlardır. Sonra en baştaki ıslanan maymunların dördüncü ve beşincisi de yenileriyle değiştirilir. Ama tepelerinde o bir kangal muz hala asılı olduğu halde artık hiç biri merdivene yaklaşmamaktadır. Üstelik kafese sonradan konulan beş yeni maymun, kafesteki ilk beş maymun gibi soğuk suyla ıslatılmamaktadır. Muza ulaşmaları için görünüşte bir engel yoktur ama birbirlerini engellemektedirler.

Maymunların bu davranışı “organizasyonel negatif öğrenme” diye tanımlanmaktadır. Maymunlar ile insanlar arasında da büyük benzerlikler olduğunu düşündüğümüzde toplumda çoğu durumda böyle bir engellenme ile karşılaştığımızı ve bu deney gibi bu engellemelere neyin sebep olduğunu daha rahat anlayabiliriz.

Negatif öğrenme şartlanmalarından uzak kalmanız dileğiyle…

 

Yaşam koçu İstanbul ilişki danışmanı koçluk 5 maymun deneyi.

Hakkında Yazar:

  Related Posts

Yorum Ekle