1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Algı

Gönderen:

Algı

Algı, bence bir çok mevzuda en mühim mesele. Çünkü bir durum hakkında verdiğimiz karar “ne olduğu“ndan çok, “ne algıladığımız” sonucunda oluşuyor. Peki acaba kaçta kaçımız “Doğru şeyi mi algılıyorum acaba?” diye algısına şüpheyle yaklaşıyor, sorguluyor!
Meşhur bir laf var ya: “Gözlerimle gördüm!” diye. E senin gözlerin çaydaki kaşığı sana kırık gösteriyor! Kaşığı çaydan çıkardığında görüyorsun ki kaşık kırık değil! Demek ki gözlerin seni aldatmış! Demek ki gözlerin seni bazen de olsa aldatabiliyormuş!

Hal böyle iken, seni bazan aldattığını bildiğin gözlerine bu güven neden?!! Yanlıııış. Her gördüğüne inanmamalı insan…
Hatta insanın ötesinde hiç bir canlı “gördüğüne” inanıp “balıklama” dalmamalı. Nitekim milyonlarca balık, aslında tavuk tüyü olan çapariyi ona yem diye gösterip aldatan gözlerine itimat ve itibar edip inandığı ve mevzuya balıklama daldığı için oltaya yakalanıyor! Bu hatalarının bedelini de canlarıyla ödüyor milyonlarca balık…

Nitekim gözlerin bu çay kaşığını kırık göstermesi olayı Descartes‘a “septisizm“i kurdurmuş!

Gözlerin bizleri (bazen de olsa) aldattığını gösteren ilginç bir resim paylaşıyorum sizinle:

algı, algı yanılması, göz aldatması

Bu resimde kaç ceylan var ben saymakta çok zorlandım! Siz sayabilecek misiniz bilmiyorum. Peki ulaştığımız sayının “gerçek” sonuç olduğun emin olabilir miyiz? Ulaştığımız sonuçtan “eminiz” dememiz doğru olur mu?  Kendime adıma, ben ulaştığım sonuçtan emin olamam; bu sonuçtan “eminim” diye iddia da etmem.

Hülasa el kelam: Algıladığınız şeylere dikkat edin! Her algıladığınız şeye “gerçek” muamelesi yapmayın (bence)  🙂

 

Kişisel gelişim istanbul yaşam koçu algı yanılması, göz yanılması algı hataları.

Hakkında Yazar:

  Related Posts

Yorum Ekle