1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Fırsatlar

Gönderen:

Fırsatlar

Seneler önce İstanbul’a göç etmiş arkadaşı Dursun Karadeniz’in şirin bir köyünde yaşamakta olan Temel’e “İstanbul’a göç et” diye uzun senelerdir ısrar edip duruyordu. Son mektubunda gene “Temel, qardaşum, hu pu İstanpul’un daşu torpağu altundur, vakit kaypetmeden gel, altunlari yerden toplarsun da” deyince Temel de daha fazla dayanamamış. Elindeki 3-5 kuruşla bir tren bileti ayarlayıp İstanbul’a doğru yola çıkmış. Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra tren İstanbul Haydarpaşa’ya varmış. Bütün yolcular gibi Temel de toparlanıp trenden inmiş, misafir olarak kalacağı Dursun’un evine gitmek için garın çıkışına doğru yürümeye başlamış. Trenden 20-30 adım atmışken bir bakmış önünde kocaman bir beşibirlik altın! Hemen eğilip almış. Altın elinde yürürken “Ula Temel, taha ineli 2 takka olmadı! Pu ne açgözlülüktür da! Qardaşın Tursun da timez mi ula ha bu qardaşım Temel ne açgözlüymüş taha ilk takkatan altunları toplamaya paşlamış diya! Şimdi üstünde ağırlık da yapmasın! Altunları sonra pol pol toplansun daa” demiş kendi kendine ve elindeki beşibirlik altını fırlatıp atmış!

Şimdi siz bunu fıkra zannettiniz; fıkra olarak okudunuz değil mi? Çok yanılıyorsunuz!!! Doğru, fıkraya benziyor! Ama kesinlikle fıkradan fazla birşey. Bu fıkrada 2 defa ben baş rol oynadım, başıma geldi! Defalarca da başkalarının başına geldiğine canlı canlı şahit oldum! Bunlarda durum daha da vahimdi çünkü geçen zaman içinde geliştirdiğim “bilinçli farkındalık” hali ile ben durumun farkındaydım ve onları uyardım, hem de ısrarla ve defalarca. “Yahu bak bu sen bu altını çok çabuk buldun, ama hayat hiç öyle değil, her zaman senin önüne altın çıkmaz! bak yapma-etme, bu altını böyle kolayca atma, ziyan etme” dedim! Beni dinlemediler! “Yok yaa sen yanılıyorsun” dediler. Sonra tabii kafalarını duvarlara vuruyorlar da iş işten geçiyor tabii ki…

Hayat aynı fırsatları her zaman sunmaz! Bir fırsatın/imkanın önünüze çok kolay çıkmış olması, o fırsatın, imkanın her zaman önünüze çıkacağını göstermez, garantilemez!

Pekiiiiy neler fırsattır, neler değildir? Hangi fırsatı, nasıl değerlendirmek lazım?

Bunlar elbette detaylı görüşmeler gerektirir. Bu hususları destek görüşmelerimizde detaylı şekilde irdelemekte ve sizin fırsatları algılamak için daha farkındalıklı, fırsatları değerlendirmek için de daha donanımlı hale gelmenizi sağlayacak sohbetler gerçekleştiriyoruz.

 

Fıkra fırsatlar Temel fıkraları, Karadeniz fıkraları komik yaşam koçu.

Hakkında Yazar:

  Related Posts

Yorum Ekle