1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Oyuncu Maymun

Gönderen:

Oyuncu Maymun

Flört, maymunZamanın birinde uzak diyarlara sefer yapan bir gemide görevli tayfalardan birinin denizdeki yalnızlığını paylaştığı şirin mi şirin minik bir maymunu varmış. Ehli ve eğitimli olan bu maymun geminin maskotu, herkesin sevgilisiymiş.

Bir gün bu maymun seyahat eden yolcular güvertede dolaşırken birisinin para kesesini kapıp kaşla göz arasında geminin direğine tırmanmış. Maymunu yakalamaya, direkten aşağı indirmeye çalışmışlar ama nafile. Maymunu yakalamayı, aşağı indirmeyi başaramayınca maymunun sahibini çağırmışlar. Fakat ne yaptılarsa maymunu ne yakalayabilmişler ne de aşağı indirebilmişler.

Maymun sonunda bu kendince oyundan ve kovalanmaktan sıkılmış. Geminin direğine oturup yolcudan kaptığı para kesesini açmış. İçinden bir para çıkarıp kesenin sahibinin kafasına fırlatmış. Kesenin sahibi kafasının acısıyla “Ahh” çekse de parasının geri gelmeye başlamasına sevinmiş. Maymunun kesedeki diğer paraları da ona atacağına dair ümitlenmiş. Ama maymun keseden aldığı diğer parayı denize fırlatmış. Adam suya atılan parasının arkasından dövünürken maymunun kafasına gene tam isabetle attığı para ile kendine gelmiş. Kesedeki para bitene kadar maymun bu döngüyü devam ettirmiş: Bir adamın kafasına, bir suya…

Kesedeki para bitince maymun hiç birşey yapmamış gibi aşağıya inip sahibinin omuzuna tünemiş.

Aynı gemide seyahat etmekte olan alim bir şahıs bu olanları bir kenardan sessizce seyretmiş. Olay bitip ortalık sakinleşince maymun sahibini yanına çağırtıp sormuş:
– “Senin maymunun başkalarının eşyalarını böyle kapıp kaçma huyu var mı? Daha önce böyle birşey yaptı mı?”
Maymunun sahibi
– “Hayır! ilk defa böyle birşey yaptı. Ne oldu ona anlamadım” demiş..
Maymun sahibinin bu cevabı üzerine alim şahıs bu defa hala az önce yaşadıklarının etkisi altındaki kese sahibini yanına çağırtıp sormuş:
– Sen ne iş yaparsın?”
Kesenin sahibi
– Sütçüyüm. Hayvanlarım var, sütlerini sağıp satarak geçimimi yapıyorum” demiş.
Alim şahıs
– “Sattığın sütlere su katıyor musun?” diye sormuş
Süt sahibi önce inkar etmiş ama alim şahıs ısrar edip üsteleyince
– Evet sattığım sütlere biraz su katıyorum” diye itiraf etmiş.
Alim şahıs
– “Yarı yarıya mı su katıyordun sütlere?” diye sormuş.
Kese sahibi
– “Evet” diye cevap vermiş.

Alim şahıs kafasını sallayıp “Şimdi anlaşıldı!” diye mırıldanmış. Olayı anlamaya çalışan maymunun sahibi, kesenin sahibi ve etrafında toplanmış diğerlerine durumu açıklamış:
– “Bu adam Allah’ın verdiği helal rızka haram katmış. Allah da buna razı gelmemiş. Bu maymun vasıtasıyla da sütün hakkını bu adama, suyun hakkını suya gönderdi…”

 

Oyuncu Maymun, fıkra ibretli hikayeler yaşam koçu kişisel gelişim helal kazanç.

Hakkında Yazar:

  Related Posts

Yorum Ekle