Veysel Danış

Arabuluculuk

Arabuluculuk

Kişiler arasındaki davalar devletler arasındaki savaşlara benzer. İki taraf da kendisini haklı görür. Bu inatlaşmanın sonu da taraflar devlet ise savaş meydanı, kişi ise mahkeme salonudur.

Çatışmalardan tabii ki mümkün olduğu kadar uzak durmak durmak lazımdır. Fakat bazen çıkar çatışmaları bazen bir tarafın haksız tutumu sebebiyle ihtilaf oluşmaktadır. Bu da hayatın akışının bir cilvesidir belki de…

İhtilaf oluşmuş ise de itidalli (sakin) davranıp meselenin sulh yoluyla çözülmesi için çaba göstermek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ihtilaf sulh ile (güzellikle) çözülmezse işin sonunun mahkeme salonuna varacağı görünen köy gibi bir haldir; bunu görmek, öngörmek için kılavuza ihtiyaç yoktur.

Tarihin ilk ve en başarılı avukatlarından kabul edilen CiceroEn kötü barış en haklı savaştan daha iyidir” demiştir.

Binlerce dava, duruşma görmüş bir avukat olarak söyleyebilirim ki devletler için harp meydanları ne ise kişiler için de mahkeme salonları böyledir. İstenmeyen duygular, gerginlik, stres, masraf, zaman kaybı, … ve daha bir sürü kötü şeyle karşı karşıya bırakır insanı.

Mustafa Kemal Atatürk hep sulh taraftarı olmuştur. Bir konuşmasında “Gerçek kanaatim şudur: Milleti savaşa götürünce vicdanımda azap duymamalıyım. Öldüreceğiz diyenlere karşı ölmeyeceğiz diye harbe girebiliriz. Lakin milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça harp cinayettir” demiştir.

Atatürk’ün dediği gibi eğer hayatımız, haklarımız tehlikedeyse tabii ki devletin organı olan mahkemelerden yardım isteyeceğiz; istemeliyiz de. Fakat ve ancak bu hal eğer “mecburi ise” bunu yapmalıyız. Nasıl ki devletler mecbur kalmadıkça (milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça) sulh taraftarı olmalı ve savaştan kaçınmalı ise, fertler de mümkün olduğu kadar barışçı yollarla uzlaşmayı denemelidir. Mahkemelerin yardımı ancak mecburi hallerde istenmelidir.

Memleketimizin halk edebiyatında maalesef “mahkeme kapılarında sürünmek” diye bir tabir olduğunu üzülerek hatırlatıyorum. Bu tabirin işlendiği Kemal Sunal’ın Davacı filmini de hatırınızda tutmanızı öneririm 🙂

Kimse keyfinden mahkeme yoluna başvurmuyor, mahkemelerde uğraşmadan hakkımızı nasıl alacağız ki? dediğinizi duyar gibiyim… İşte bu yazıda Veysel Danış size farklı bir alternatif sunacak:  Hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk

Türk hukuk sistemine bir yıl önce giren yeni yöntem Hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk. Bu yöntemde ihtilaf yaşayan taraflar gene Devlet (Arabuluculuk Daire Başkanlığı) gözetiminde Arabulucu ünvanlı, uzlaştırma konularında özel eğitimler almış kişiler ile beraber bir araya getiriliyor.

Hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk hakkında bazı kısa bilgilerin de bilinmesinin arabuluculuk müessesesine ve arabuluculara güveninin artmasında faydalı olacağını düşünüyorum.

Arabuluculuk yapabilmek için Adalet Bakanlığı’na bağlı Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş “hukuki arabulucu” olmak gerekiyor. Bir kişinin arabuluculuk yapabilmesi için hukuk fakültesi mezunu olması, arabuluculuk eğitimi alması, avukatlık mesleğinde en az 5 senelik kıdemli bir avukat olması ve Adalet Bakanlığı’na bağlı Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen sınavları başarıyla geçerek “Arabulucu” unvanı almış olması gerekir. Adalet Bakanlığı’nın belirlediği bu şartları yerine getiren kişiler “Arabulucu” ünvanını kullanmaya ve arabuluculuk faaliyeti yapmaya hak kazanırlar.

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu, arabuluculuk yapan arabulucuların hukuk fakültesi mezunu olmalarını şart koşmuştur. Bütün arabulucuların hukuk mezunu olmaları sebebiyle arabuluculuk yapan kişilere halk arasında arabulucu avukat da denilmektedir.

Arabuluculuk, taraflar arasında oluşmuş bulunan ihtilafların dostane yöntemlerle çözülmesi için tarafsız üçüncü bir kişi olan arabulucunun aracılığıyla çözülmesi için uygulanan bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir.

Arabulucu ile ihtilafın tarafları bir araya geliyor. İhtilafı güzellikle çözmeye, aralarının bulunmasına çaba harcıyorlar. Hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk sayesinde yaşanan ihtilafların dostane çözüme kavuşması şüphesiz iki tarafın da menfaatine oluyor. Çünkü iki taraf da mahkemeye gitmeden istediğini elde etmiş oluyor.

Arabulucu veya halkın kullandığı tanımlamayla arabulucu avukat taraflar arasındaki ihtilaf hakkında hüküm vermez, uyuşmazlığı karara bağlamaz. Hatta ihtilafın taraflarına herhangi bir çözüm de önermez!

Peki madem çözüm önermiyor, arabulucu ne yapar? Arabulucu tarafların kendi çözümlerini üretmelerini, birbirlerini anlamalarını sağlar. Çünkü ihtilaflar (uyuşmazlıklar) genellikle tarafların birbirlerini anlamamalarından dolayı meydana gelir.

Biraz empati, biraz çaba ve sonunda birbirini anlamak ve anlaşmak. Mahkeme salonundan daha güzel değil mi?  🙂

Detaylı bilgi için tıklayın

Avukat Veysel Danış

Zina Sebebiyle Boşanma Davası Zamanaşımı

Zina Sebebiyle Boşanma Davası Zamanaşımı

Eşimin iki senedir başka birisiyle ilişkisi var. Zina sebebiyle boşanma davası açmak için süreyi kaçırdım mı?

Zina eylemi münferit (tek) ise zina sebebiyle boşanma davasının zinanın öğrenilmesinden 6 ay içinde açılması gerekir. Aksi halde bu sebebe dayanarak dava açma hakkı düşer.

Temadi eden (devam eden/süregelen) bir zina söz konusu ise davanın zinada temadinin bitmesinden (yani son zina eyleminden) itibaren altı ay içinde açılması gerekir.

 

Avukat Veysel Danış

Boşanma Davasında Maddi Konular

Boşanma Davasında Maddi Konular

Eşimle anlaşamıyoruz. Boşanmayı ikimiz de istiyoruz. Eşimin istediği para miktarı hariç boşanmak için her konuda anlaştık. Anlaşmalı boşanabilir miyiz?

Anlaşmalı boşanma davasının kabulü için parasal konularda da anlaşma sağlanması şarttır.

 

Boşanma davası nafaka, tazminat, aile avukatı İstanbul. Danışmanlık hukuk anlaşmalı boşanma davası.

Avukat Veysel Danış

Eşin Aldatmasını Affetmek

Eşin Aldatmasını Affetmek

Eşimin beni aldattığını öğrendim. Bir daha yapmayacağına söz verdiği için onu affettim. Ama bu yaptığını unutamıyor ve hazmedemiyorum. Beni aldattığı için boşanabilir miyim?

Zina (eşin aldatılması) Türk medeni kanununa göre boşanma sebebidir. Fakat aldatan eş affedilirse aldatılan eşin “zina sebebiyle boşanma davası” açma hakkı düşer. Ancak eğer bu durum evliliği temelinden sarsmış ise “şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanma davası” açılabilir.

 

Eşin aldatmasını affetmek eşim beni aldatıyor, boşanma davası miras avukatı. İstanbul hukuk danışmanlığı, hukuk avukat.

Avukat Veysel Danış

Vasiyetname Yapmak

Vasiyetname Yapmak

Herkes vasiyetname yapabilir mi?

Vasiyetname yapabilmek için temyiz kudretine (ayırt etme gücüne) sahip olmak ve 15 yaşını doldurmuş olmak gerekir. 15 yaşını doldurmuş ve temyiz kudretine sahip her kişinin vasiyetnamesini hazırlama hakkı ve yetkisi vardır.

Avukat Veysel Danış

Tedaviden Kaçınma Boşanma Davası

Tedaviden Kaçınma Boşanma Davası

Yapılan tahlillerde eşimin sarılık olduğu ortaya çıktı ve doktorlar cinsel ilişki sırasında bu hastalığın bana da bulaşabileceğini söylediler. Buna rağmen eşim ‘bir şey olmaz’ diyerek tedavi olmayı kabul etmedi. ‘‘Hasta oldum mu acaba?’’ korkusuyla yaşamak istemiyorum. Boşanabilir miyim?

Tedavisi mümkün olan hastalığın tedavisinden kaçınmak boşanma sebebidir. Eşinizden boşanabilirsiniz. Uzman bir boşanma avukatı ile görüşmeniz sorununuzun sağlıklı şekilde çözülmesini sağlayacaktır.

 

Tedaviden kaçınma yaşam koçu boşanma davası hepatit sarılık boşanma.

Avukat Veysel Danış

Terk Eden Eşe İhtar

Terk Eden Eşe İhtar

Geçen hafta eşimle tartıştık ve evi terk etti. Eve dönmesi için mahkeme kanalıyla ihtar çekebilir miyim?

Evi terk eden eşe ortak eve dönmesi için mahkeme kanalıyla ihtar çekilebilir. Fakat bu ihtarın yapılabilmesi için terk üzerinden asgari 4 ay geçmiş olması gerekir.

 

Boşanma davası boşanma avukatı istanbul terk. Eşim evi terk etti hukuk danışmanlığı eşimin geri dönmesini istiyorum.

Avukat Veysel Danış

Agresif Eş Boşanma Davası

Agresif Eş Boşanma Davası

26 yaşında bir kadınım. Eşimle 3 senedir evliyiz. Devamlı bağırıp çağırıyor, çok agresif biri. Bana hiç güvenmiyor. Eve işten yorgun geliyorum zaten bir de onun sorgu suali beni canımdan bezdiriyor. Bir an önce boşanıp kurtulmak istiyorum. Ne yapmam lazım lütfen bana yardım olun.

Verdiğiniz bilgiler boşanabilmeniz hakkında bir sonuca ulaşmak için yetersiz. Davanın kazanılabilmesi için doğru strateji belirlemek hayati önemdedir. Fakat verdiğiniz bilgilerle dava stratejisi belirlemek zor. Daha detaylı bilgi verdiğiniz taktirde size yardımcı olacağım.

 

Eşim çok agresif boşanmak istiyorum aile avukatı istanbul eşimle geçinemiyoruz.

"Sorunum Çözülsün Artık" diyorsanız Tıklayın