Kavramları Karıştırmak

Kavramları Karıştırmak

İnsanların en sık yaptığı hatalardan birisi de kavramları karıştırmaktır. Kavramları karıştırmanın sonuçları bazen minik bazen de majör olur. Büyüklüğü değişse de kavramları karıştırmanın neticeleri genellikle olumsuz ve karıştıran kişiye zarar verir nitelikte olur.

Bir kaç örnek verelim:

 • İnsanları zenginlik ile şımarıklık kavramlarını çok sık karıştırırlar.
  Bunun sonucu ne olur? Kibirli, itici, sevimsiz bir mahluk olur çıkar. Etrafında kimse kalmaz, yalnızlaşır…
 • İnsanlar cömertlik ile müsriflik kavramlarını çok sık karıştırırlar.
  Bunun sonucu ne olur? Kazandığı, elindeki parayı har vurup harman savurur. Egosunun etkisinde kalarak lüzumsuz harcamalar yapar. Ve sonunda da elindeki varlıkları tüketir, fakirleşir. Hayat yolculuğunu fakir, sefil ve (eskiden ona dost görünenler onu terk ettiğinden) yalnız olarak tamamlar.
 • İnsanlar muhafazakarlık ile bağnazlık kavramlarını çok sık karıştırırlar.
  Bunun sonucu ne olur? Yeniliklere kapalı hatta yeni olan her şeye düşman, kendini geliştiremeyen, yeni hayat tatları tatmaktan mahrum kalan bir zavallı haline dönüşür. Hayat yolculuğunu siyah-beyaz, sıradan, heyecansız bir yolculuk sürmüş bitirmiş ve ziyan etmiş birisi olarak tamamlar.
 • İnsanlar (bilhassa kadınlar) cesaret ile teşhircilik kavramlarını çok sık karıştırırlar.
  Bunun sonucu ne olur? Etrafa frikik dağıtan, hafif meşrep bir kadın profiline bürünüverir toplum gözünde. Etrafındaki erkekler bu frikiklerin tadını çıkarırken, kadınlar eşlerini ondan uzak tutmak çabasına girerler 😛
 • İnsanlar yardım severlik ile kullanılmak kavramlarını çok sık karıştırırlar.
  Bunun sonucu ne olur? Etraflarındaki çıkarcılar onları kullanır, tırtıklar, sömürür.
 • İnsanlar samimilik ile laubalilik kavramlarını çok sık karıştırırlar.
  Bunun sonucu ne olur? Antipatik, yılışık bir tipleme çıkar ortaya. Yılışık bir kişiyle birliktelik insanları rahatsız ettiğinden de giderek yalnızlaşırlar.
 • İnsanlar çalışkanlık ile hayattan kopmak kavramlarını çok sık karıştırırlar.
  Bunun sonucu ne olur? Hayatın tadını çıkaramayan, sadece çalışan bir kişiye dönüşür. Hayatın tadını çıkarmayan, yaşamayı ıskalayan bir kişinin elde ettiği başarı (servet, kariyer, okul, vs) miktarı ne kadar büyük olursa olsun o kişi “zavallı”dır, acınasıdır.
 • İnsanlar akıllılık ile ukalalık kavramlarını çok sık karıştırırlar.
  Bunun sonucu ne olur. Her şeyi bildiğini zanneden, her mevzuda fikri olan, her konuda konuşan ama içi boş fıçı misali bomboş olan bir karakter ortaya çıkar. Böyle bir insanla muaşeret etmek büyük sabır gerektirdiğinden herkes uzaklaşır. Yalnız ölürler…
 • İnsanlar marjinallik ile soytarılık kavramlarını çok sık karıştırırlar.
  Bunun sonucu ne olur? Arkasından gülünen, alay konusu olan insanlarlar olurlar.

Şüphesiz ki örnekler arttırılabilir. Hülasa el kelam sözün özü şudur ki: Zarar görmememiz için hangi kavramı yaşadığımıza, yaptığımıza dikkat etmemiz lazım. Bunun yolu da “bilinçli farkındalık“tır.

Bilinçli farkında başarılı bir hayat için kişisel gelişim yolunda olmazsa olmaz bir kavramdır. Çünkü ancak ne yaptığımızın farkında olursak bize faydalı olacak davranış şeklini seçebiliriz.