Evlenmeyi düşündüğüm kadın dolandırıcıymış

Evlenmeyi düşündüğüm kadın dolandırıcıymış

Yaklaşık iki sene kadar öce bir kızla tanıştık. Adının X olduğunu söyledi. Çok hoş bir kızdı ona ilk bakışta ondan etkilendim. İlişkimiz çok hızlı ilerledi. Sık sık buluşup cinsel ilişkiye giriyorduk. Birbirimizi çok seviyorduk, aşıktık. Ona evlilik teklif ettim. Kabul etti ama evliliği ertelemek için sürekli bir şeyleri engel olarak ileri sürüyordu. Sağlık sorunları olduğunu, sağlıklı bir kadın olduktan sonra benimle evlenmek istediğini söylüyordu. Ben de onun tedavi masrafları için bir çok defa para verdim.

Buluştuğumuz bir gün bana artık evlenmek için acele etmemiz gerektiğini çünkü hamile olduğunu söyledi. Doktora gideceğini para gerektiğini söyledi. Ben de yine para verdim. Daha sonra doktora gittiğini, bebeğin iyi olduğunu söyledi ve bana bebeğin ultrason görüntüsünü gönderdi.

Bir kaç gün sonra evlilik ve bebek için alışveriş yapacağını, ayrıca tedavisi için de para gerektiğini söyleyip söyleyip benden çok büyük miktarda para istedi. Evleneceğimizi ve benden hamile olduğunu düşündüğüm için istediği parayı borç harç tedarik edip verdim.

Daha sonra aslında adının X değil Y olduğunu, bana kendini yanlış isimle tanıttığını öğrendim. Biraz daha araştırınca da hamile olmadığını benden para sızdırabilmek için bana hamile olduğu şeklinde yalan söylediğini öğrendim.

Beni böyle kandırıp aptal yerine koyan, para sızdıran, aşkımla ve gururumla oynayan ahlaksız kadının yaptıkları yanına kalmasın istiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

*

Evleneceğinizi düşündüğünüz kadının yaptıklarının dolandırıcılık suçunu oluşturduğunu düşünüyoruz.

Dolandırıcılık Türk ceza kanunu hükümlerine göre suçtur. Şikayetçi olduğunuz taktirde ceza alacağını söylemek mümkündür.

Tüm süreç oldukça karmaşık işlemler gerektiren üzücü ve yorucu olacaktır. Bir ceza avukatı ile görüşüp destek almanızı öneriyorum.

Borcumu ödediğim alacaklı senedi vermedi beni icraya verdi

Borcumu ödediğim alacaklı senedi vermedi sonra da beni icraya verdi

Birisine borcum vardı. Borcuma karşılık ona senet vermiştim. Daha sonra elime para geçince adama borcumu ödedim. Ama “Senet yanımda değil, daha sonra vereyim” deyip alacaklı senedi vermedi.

Ben artık borcum yok diye seviniyordum. Ama bana icradan kağıt gelmesiyle şok oldum. Borcumu ödediğim adam bana iade etmediği senedimi başkasına vermiş, o kişi de beni icraya vermiş.

Tabii hemen gittim icra dairesine bu borcu ödediğimi söyledim ve borca itiraz ettim. Mahkememiz devam ediyor. Ama borcumu ödediğim halde bana senedimi vermeyen üstüne de beni icraya veren bu adamın dolandırıcılık yaptığı için dava açmak istiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

*

Olayı anlatış şeklinizden muhataplarınızın dolandırıcılık suçunu değil, bedelsiz kalmış bir senedi kullanmak suçunu işledikleri kanaatine ulaşıyoruz.

Bedelsiz kalmış bir senedi kullanmak Türk ceza kanunu 156. maddesine göre suçtur. Şikayetçi olduğunuz taktirde bedelsiz senedi kullanan şahıslar hakkında cezai soruşturma başlatılacaktır.

Tabii bu durumu ispatlayabilmek için senedin bedelini oluşturan borcunuzu ödediğinizi ve senedin bedelsiz kaldığını ispatlamak gerekir.

Bedelsiz kalmış bir senedi kullanmak suçu takibatı şikayete bağlı bir suçtur ve şikayet belli bir sürede yapılmalıdır. Süre geçtikten sonra yapılacak şikayet zamanaşımı sebebiyle sonuç vermeyecektir. Bu yüzden şikayet süresi geçirilmeden zamanında yapılmalıdır.

Bu işlemler oldukça karmaşık süreçlerden oluşmaktadır. Hak kaybına uğramamanız için bir ceza avukatı ile görüşüp destek almanız yerinde olacaktır.

Kaçırıp Zorla Senet İmzalatma

Kaçırıp Zorla Senet İmzalatma

Birisinden yüklü miktarda alacağım vardı. Senelerce güzellikle istememe rağmen beni arkasında gezdirip durdu, alacağımı ödemedi.

Ben de ve iki arkadaşım onu arabaya alıp gittik bir çay bahçesinde konuştuk. Alacağıma karşılık elinden bir senet aldık. Ödeyeceğine söz verdi.

Sonra bizden ayrılır ayrılmaz polise gidip bizi şikayet etmiş. Onu kaçırdığımızı ve ona zorla senet imzalattığımızı söylemiş. Polis beni ve arkadaşlarımı gözaltına aldı. Mahkemeye çıktık. Mahkeme tutuksuz yargılanmak üzere bizi serbest bıraktı. Ortada ne kaçırma var ne de zorla bir şey yaptırdık adama. Ama şimdi bize onbeşer yıl hapis isteniyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

*

Size güzel haberler vermek isterdim. Ama oldukça zor bir durumda olduğunuz anlaşılıyor.

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma Türk Ceza Kanunu’nun 109. maddesine göre ağır bir suçtur.

Ayrıca senet almak olayı ile de Türk Ceza Kanunu’nun 148. maddesi de ihlal edilmiş görünüyor.

Onbeş yıla kadar hapis cezası alma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz yararınıza olacaktır. İyi bir savunmaya ihtiyacınız var. Bir ceza avukatı ile görüşüp vekalet vermenizi ve sizi savunmasını sağlamanızı tavsiye ediyorum.

Yabancı Kişi Kendi Ülkesinin Kanunlarına Göre Yargılanabilir mi

Yabancı Kişi Kendi Ülkesinin Kanunlarına Göre Yargılanabilir mi

Ben yabancı uyrukluyum.

Türkiye’de bir yanlış anlama sonucu hakkımda hırsızlık suçlamasıyla dava açıldı. Ben hırsızlık yapmadım.

Ben Türk vatandaşı değilim. Kendi ülkemin kanunlarına göre yargılanmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?

*

Türk Ceza Kanunu‘nun 8. maddesine göre; Türkiye’de işlenen suçlar hakkında Türk kanunları uygulanır. Sizin Türk vatandaşı değil de yabancı uyruklu olmanız bir şey fark ettirmez. Hırsızlık suçuna konu olan olay Türkiye’de gerçekleştiği için Türk kanunlarına göre yargılanacaksınız.

Türk hukukunda hırsızlık ciddi bir suçtur ve ağır cezaları vardır.

Türk Ceza Kanunu’nun 141. maddesine göre; bir yıldan yedi yıla kadar hapis cezası alma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz yararınıza olacaktır. İyi bir savunmaya ihtiyacınız var. Bir ceza avukatı ile görüşüp vekalet vermenizi ve sizi savunmasını sağlamanızı tavsiye ediyorum.

Komşuyla Kavga Ettik Malına Zarar Verdim

Komşuyla Kavga Ettik Malına Zarar Verdim

Komşuyla kavga ettik. Ben de o kavganın siniriyle sitenin bahçesinde bulunan arabasına sopayla giriştim. Camlarını kırıp kaportasına zarar verdim. O da gidip beni şikayet etmiş. İnkar etmemin anlamı yok çünkü çünkü sitenin güvenlik kameraları her şeyi kaydetmiş zaten. Şimdi mala zarar verme suçundan bana dava açılmış. Bir anlık sinirle yaptığım bir şey yüzünden hapse girmek istemiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz.

*

Atalar boşuna öfkeyle kalkan zarar oturur dememişler. Bir anlık sinirinizin etkisiyle yaptığınız hareketin sonuçlarıyla karşı karşıyasınız. Türk Ceza Kanunu’nun 151. maddesine göre üç yıla kadar hapis cezası alma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz yararınıza olacaktır. İyi bir savunmaya ihtiyacınız var. Bir ceza avukatı ile görüşüp vekalet vermenizi ve sizi savunmasını sağlamanızı tavsiye ediyorum.

Avukat Veysel Danış

Haksız Şikayet Tazminat Davası

Haksız Şikayet Tazminat Davası

Komşumuzun evine hırsız girdi. Polisler olay yerini incelemeye geldiklerinde şüphelendikleri kimse olup-olmadığını sormuş. Komşumuz da bizim apartmana yeni taşındığımızı ve bizden şüphelendiğini söyleyip polise benim ve eşimin ismini vermiş. Bunun üzerine polis bizi alıp götürdü. Polis benim ve eşimin ifadesini aldı. Daha sonra da savcı benim ve eşimin ifadesini aldı. Sonuçta savcılık benim ve eşimin olayla ilgimiz olmadığına kanaat getirdi ve hakkımızda takipsizlik kararı verdi. Komşumuzun düşüncesizce söylediği saçma sapan bir iddia yüzünden hayatımızda yaşamadığımız şeyler yaşadık. Bütün komşularımıza rezil olduk. Komşumuzun bu saçma iddiası ile bize yaşattıklarının bedelini ödemesini istiyoruz. Tazminat davası açabilir miyiz?

Komşunuzun bu düşüncesiz iddiası sebebiyle size yaşattığı üzüntü için tabii ki tazminat davası açabilirsiniz.

 

Tazminat davası açmak istiyorum tazminat avukatı tazminat tazminat hukuku.

Avukat Veysel Danış

Haksız Hapis Tazminat Davası

Haksız Hapis Tazminat Davası

Hırsızlık suçlamasıyla yakalandım. 6 ay hapis yattıktan ve 2 sene yargılandıktan sonra mahkeme suçu benim işlemediğime kanaat getirerek beraat kararı verdi. Bu süreçte işten çıkarıldım. Karım benden boşandı, hayatım alt üst oldu. Maddi manevi tazminat davası açmak istiyorum. Tazminat davaları açabilir miyim? Davaları nasıl yürütmeliyim?

*

Haksız yakalanma, tutuklanma, hapsedilme sebebiyle mağdur olan kişiler uğradıkları zararların tazmini için devlet aleyhine maddi-manevi tazminat davası açabilirler. Anlatımınızdan sizin de bu yakalanma, yargılanma sebebiyle mağdur olduğunuz, maddi-manevi zarara uğradığınız anlaşılıyor. Zararlarınızın tazmini için maddi-manevi tazminat davası açabilirsiniz. Haksız hapis yatma sebebiyle açılan tazminat davaları ceza mahkemelerinde görülmektedir. Bu sebeple bir ceza avukatı ile görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır. Açacağınız tazminat davasını yürütmek bir çok hukuki bilgi gerektirdiğinden sizin yürütebileceğinizi zannetmiyorum.

 

Maddi manevi tazminat davası tazminat davası avukatı haksız yargılanma ve hapis yattıktan sonra beraat etmek.

Eşin Hırsızlık Yapması Boşanma Davası

Eşin Hırsızlık Yapması Boşanma Davası

Evlendiğimizde eşim hırsızlıktan yeni tahliye olmuştu. Bu durumunu önemsemedim ve evlendim. Ama çevremde onun yüzünden ben de aşağılanıyorum. Bu aşağılanmaları hak etmiyorum ben, boşanmak istiyorum; boşanabilir miyim?

*

Yargıtay eşin hırsızlık suçu işlemesini boşanma sebebi saymaktadır. Fakat evlenmeden önce de bu durumdan haberdar olmanız sebebiyle bunu kabul etmiş sayılabilirsiniz, davanız red edilebilir. Açacağınız boşanma davasında başka sebeplere de dayanmanızda fayda olacaktır.

Boşanma konusunda kararınız kesin ise iyi bir dava stratejisi oluşturmak için bir boşanma avukatı ile görüşerek destek almanızı tavsiye ediyorum.

Avukat Veysel Danış

Hırsızlık Sebebiyle Boşanma

Hırsızlık Sebebiyle Boşanma

Damadım hırsızlık yapıyor ve bunu herkes biliyor. Kızım utancından sokağa bile çıkamıyor, boşanmak istiyor. Kocasının hırsızlık yapıyor olması boşanma sebebi olarak kabul edilir mi?

*

Evet. Yargıtay hırsızlığı “küçük düşürücü suç” kapsamında görmekte ve eşlerden birinin hırsızlık yapmasını boşanma sebebi olarak kabul etmektedir. Kızınız boşanma davası açabilir ve boşanabilir.

"Sorunum Çözülsün Artık" diyorsanız Tıklayın