Yabancı Kişi Kendi Ülkesinin Kanunlarına Göre Yargılanabilir mi

Yabancı Kişi Kendi Ülkesinin Kanunlarına Göre Yargılanabilir mi

Ben yabancı uyrukluyum.

Türkiye’de bir yanlış anlama sonucu hakkımda hırsızlık suçlamasıyla dava açıldı. Ben hırsızlık yapmadım.

Ben Türk vatandaşı değilim. Kendi ülkemin kanunlarına göre yargılanmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?

*

Türk Ceza Kanunu‘nun 8. maddesine göre; Türkiye’de işlenen suçlar hakkında Türk kanunları uygulanır. Sizin Türk vatandaşı değil de yabancı uyruklu olmanız bir şey fark ettirmez. Hırsızlık suçuna konu olan olay Türkiye’de gerçekleştiği için Türk kanunlarına göre yargılanacaksınız.

Türk hukukunda hırsızlık ciddi bir suçtur ve ağır cezaları vardır.

Türk Ceza Kanunu’nun 141. maddesine göre; bir yıldan yedi yıla kadar hapis cezası alma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz yararınıza olacaktır. İyi bir savunmaya ihtiyacınız var. Bir ceza avukatı ile görüşüp vekalet vermenizi ve sizi savunmasını sağlamanızı tavsiye ediyorum.

Avukat Veysel Danış

Haksız Şikayet Tazminat Davası

Haksız Şikayet Tazminat Davası

Komşumuzun evine hırsız girdi. Polisler olay yerini incelemeye geldiklerinde şüphelendikleri kimse olup-olmadığını sormuş. Komşumuz da bizim apartmana yeni taşındığımızı ve bizden şüphelendiğini söyleyip polise benim ve eşimin ismini vermiş. Bunun üzerine polis bizi alıp götürdü. Polis benim ve eşimin ifadesini aldı. Daha sonra da savcı benim ve eşimin ifadesini aldı. Sonuçta savcılık benim ve eşimin olayla ilgimiz olmadığına kanaat getirdi ve hakkımızda takipsizlik kararı verdi. Komşumuzun düşüncesizce söylediği saçma sapan bir iddia yüzünden hayatımızda yaşamadığımız şeyler yaşadık. Bütün komşularımıza rezil olduk. Komşumuzun bu saçma iddiası ile bize yaşattıklarının bedelini ödemesini istiyoruz. Tazminat davası açabilir miyiz?

Komşunuzun bu düşüncesiz iddiası sebebiyle size yaşattığı üzüntü için tabii ki tazminat davası açabilirsiniz.

 

Tazminat davası açmak istiyorum tazminat avukatı tazminat tazminat hukuku.

Avukat Veysel Danış

Haksız Hapis Tazminat Davası

Haksız Hapis Tazminat Davası

Hırsızlık suçlamasıyla yakalandım. 6 ay hapis yattıktan ve 2 sene yargılandıktan sonra mahkeme suçu benim işlemediğime kanaat getirerek beraat kararı verdi. Bu süreçte işten çıkarıldım. Karım benden boşandı, hayatım alt üst oldu. Maddi manevi tazminat davası açmak istiyorum. Tazminat davaları açabilir miyim? Davaları nasıl yürütmeliyim?

*

Haksız yakalanma, tutuklanma, hapsedilme sebebiyle mağdur olan kişiler uğradıkları zararların tazmini için devlet aleyhine maddi-manevi tazminat davası açabilirler. Anlatımınızdan sizin de bu yakalanma, yargılanma sebebiyle mağdur olduğunuz, maddi-manevi zarara uğradığınız anlaşılıyor. Zararlarınızın tazmini için maddi-manevi tazminat davası açabilirsiniz. Haksız hapis yatma sebebiyle açılan tazminat davaları ceza mahkemelerinde görülmektedir. Bu sebeple bir ceza avukatı ile görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır. Açacağınız tazminat davasını yürütmek bir çok hukuki bilgi gerektirdiğinden sizin yürütebileceğinizi zannetmiyorum.

 

Maddi manevi tazminat davası tazminat davası avukatı haksız yargılanma ve hapis yattıktan sonra beraat etmek.

Eşin Hırsızlık Yapması Boşanma Davası

Eşin Hırsızlık Yapması Boşanma Davası

Evlendiğimizde eşim hırsızlıktan yeni tahliye olmuştu. Bu durumunu önemsemedim ve evlendim. Ama çevremde onun yüzünden ben de aşağılanıyorum. Bu aşağılanmaları hak etmiyorum ben, boşanmak istiyorum; boşanabilir miyim?

*

Yargıtay eşin hırsızlık suçu işlemesini boşanma sebebi saymaktadır. Fakat evlenmeden önce de bu durumdan haberdar olmanız sebebiyle bunu kabul etmiş sayılabilirsiniz, davanız red edilebilir. Açacağınız boşanma davasında başka sebeplere de dayanmanızda fayda olacaktır.

Boşanma konusunda kararınız kesin ise iyi bir dava stratejisi oluşturmak için bir boşanma avukatı ile görüşerek destek almanızı tavsiye ediyorum.

Avukat Veysel Danış

Hırsızlık Sebebiyle Boşanma

Hırsızlık Sebebiyle Boşanma

Damadım hırsızlık yapıyor ve bunu herkes biliyor. Kızım utancından sokağa bile çıkamıyor, boşanmak istiyor. Kocasının hırsızlık yapıyor olması boşanma sebebi olarak kabul edilir mi?

*

Evet. Yargıtay hırsızlığı “küçük düşürücü suç” kapsamında görmekte ve eşlerden birinin hırsızlık yapmasını boşanma sebebi olarak kabul etmektedir. Kızınız boşanma davası açabilir ve boşanabilir.

"Sorunum Çözülsün Artık" diyorsanız Tıklayın