Ceza Avukatı

Ceza hukuku diğer hukuk dallarından, ceza davaları da diğer davalardan daha farklıdır. Ceza davaları daha gergindir. Çünkü dava sonunda şüphelinin (sanığın) hapis cezası alması ve hapiste yatmak zorunda kalmasıyla sonuçlanacak bir karar bir karar çıkması ihtimali vardır.

Hapis, hapishane (cezaevi), hapis cezası almak, hapis yatmak tabirleri bile insanı geren kelimelerdir.  Bu kelimelerin ifade ettiği kavramlar ve “hapis” tehlikesi ile yürüyen davaların da insanı germesi şüphesiz normaldir.

Hapis tehlikesi altında bulunan şüpheli (sanık) müvekkilin yaşadığı gerginlik doğal olarak dava süresince ceza davasını yürüten ceza avukatına yansımaktadır. Müvekkili olan bir insanın, takip ettiği bir ceza dosyasında hapis cezası alması ve bunun neticesinde cezaevine gitmesi, hapis yatmak zorunda kalması ceza avukatı açısından da gerçekten insanı strese sokan, üzen, nahoş durumlardır.

Bir meslek insanı olarak avukat her davayı ciddiye alarak yürütür. Tabii ki her dava ciddidir. Fakat kaybedilen her dava “vahim” sonuçlara sebep olmaz; her davanın sonucu “vahim” netice doğurmayabilir. Örneğin;
* “İsim değiştirme davası“nın red edilmesinin (kaybedilmesinin) neticesi o kişinin (müvekkilin) sevmediği, değiştirmek istediği ismini kullanmaya devam etmek zorunda kalmasıdır. Evet bu nahoş bir durumdur. Avukat açısından da bir başarısızlıktır. Ama bu sonuç “vahim” değildir.
* Ceza davasının müvekkilin aleyhine neticelenmesi ise bazen 10 sene hapis, bazen 20 sene hapis yatmasına, bazen de müebbet hapis cezası almasına sebep olur. Ki bu sonuç hakikaten “vahim” bir durumdur.

Ceza davasının müvekkilin aleyhine neticelenmesi halinde vahim sonuçlar oluşabilecek olması ihtimali, ceza avukatının davayı daha ekstra bir dikkatle ve özenle takip etmesini gerektirir. Ceza davasındaki bu “vahim sonuç” riski ceza avukatının daha yüksek stres seviyesiyle işini yapmak zorunda kalmasına sebep olmaktadır.

Yaşasın Adalet!

Ceza davalarında ceza avukatı bazen şüphelinin müdafisi olarak görev yapar;  Bazen de suç mağduru olmuş kişinin vekili olarak görev yapar. Suç mağduru olmuş kişileri temsil ettiğinde karşı taraf pozisyonunda olan şüphelinin yaptıklarının karşılıksız kalmaması için ceza alması için çaba gösterir.

Beraat ile sonuçlanan davalarda sanık ve sanık yakınlarının sevinci görülmeye değerdir. Şüpheli müvekkilin gözlerindeki ferahlama, beraat eden müvekkilin ve sevdiklerinin gözlerindeki sevinç anlatılmaya, görülmeye değerdir. Bir ceza avukatı için de  tabii ki en büyük mutluluk müvekkilinin “beraat” almasıdır…  Beraat almış müvekkili görme sevinci, ekstra stres yüklemesine rağmen avukatları “ceza avukatı” olmaya çeken bir husustur…

 

Ceza Avukatı Veysel Danış ile iletişim için tıklayın

 • One thought on “Ceza Avukatı

 1. eski sevgilim evlenelim diye tuturunca ondan ayrılmıştım. ayrıldıkdan 3 sene sonra beni şikayet etmiş güya ona tecavüz etmişim. ben tecavüz felan yapmadım sevgiliydik ve herşeyi isteyerek yaptı beni şikayet etmesinede anlam veremiyorum ama ifade vermem için polis beni aradı korkuyorum ceza alırmıyım acaba

  1. Verdiğiniz kısıtlı bilgilerden eski sevgilinizin cinsel saldırı (tecavüz) suçlamasıyla sizden şikayetçi olduğu anlaşıyor. Net bilgiler verebilmek için konu detaylarını bilmemiz gerekir tabii ki.

   Türk Ceza Kanunu Cinsel saldırı suçu için iki ila on sekiz yıla kadar hapis cezası verilmesini hükme bağlamıştır.

   Ciddi bir suçlamayla karşı karşıya olduğunuzu bilmenizde fayda var. Vakit geçirmeden bir ceza avukatı ile görüşmenizi ve hukuki destek almanızı öneriyoruz.

 2. yakın bir arkadaşım on dakkalık işi olduğunu söyleyip benden motorumu istedi bende verdim. ama geri getirmedi. ne yapabilirim

  1. Arkadaşınız sizin ona güveninizi kötüye kullanmış. Güveni kötüye kullanma Türk ceza kanununa göre suçtur.
   Şikayetçi olduğunuz taktirde arkadaşınızın hapis cezası alması büyük ihtimal olacaktır.

 3. hırsızlık yapmışsın diye oğluma iftira atmışlar oğlum altın olsa önünde tenesül etmez sakaryada tutuklanmış davasına girermisiniz sakarya ceza avukatı lazım lütfen acil

  1. Oğlunuzun Sakarya’daki ceza davasını takip edebiliriz. Bizi arayabilirsiniz.

 4. Abim 10 aydır tutuklu polis bilgi vermiyor ne zaman salınır nasıl örenebiliriz

  1. Abinizin tutukluluk hali on aydır devam ettiğine göre dosya muhtemelen savcılıktadır ve polisin de bilgisi olmayabilir.

   Abinizin tutukluluk halini değerlendirebilmemiz için isnad edilen suç ve bir çok detayı bilmemiz gerekir. Dosyayı inceledikten sonra size detaylı bilgi verebiliriz.

 5. Abimin davası samsunda. Samsun ceza avukatı arıyoruz samsunda ceza davası almıyormusunuz almıyorsanız bize iyi bir ceza avukatı Samsun için önerirmisiniz lütfen

 6. arkadaşrla içki icerken gürütü yapmayın diye bağran birni bıcakladım 1 ay hapis yatıktan sonra saldılar beniama dava devam edior ne yapmam tafsiye edersiz

  1. Hakkınızda “kasten yaralama” suçundan dava açıldığını düşünüyorum. Verdiğiniz bilgilerden ceza alma ihtimaliniz yüksek görünüyor. İyi bir savunmaya ihtiyacınız var. Net cevaplar vermemiz detaylı görüşmemiz gerekiyor.

  1. Çok naziksiniz. Verdiğimiz bilgilerin faydalı olması bizi memnun etti. Almanya‘ya sevgiler 🙂

 7. internette tanıştım adam evlencez dedi benimle ilişkide bulundu kaç defa para aldı sonra beni terkedti beni kandırtı bana yardım edin

  1. Yazdıklarınızdan anlaşıldığı kadarıyla tanıştığınız kişinin sizi evlenme vaadinde bulunarak dolandırdığı anlaşılıyor. Dolandırıcılık Türk ceza kanununa göre suçtur. Şikayetçi olduğunuz taktirde sizi dolandıran bu kişinin hapis cezası alması büyük ihtimal olacaktır.

 8. sevgilime ayrılmak istediğmi söyleyince beraberken çektiğimiz sevişme görüntülerimizi aileme gönderceğini söyledi. beni böyle tehdit edince ondan iyce soğudum ama söylediğnide yapar piskopat biliyorum bu yüzden ayrılamadım.

  onla yaşadıklarmı ailem örensin istemiyom ama ondan ayrılmakta istiyorum napcağmı bilmiyorum ltfn bi akıl verin

  1. Sevgiliniz elindeki görüntüleri ailenize gönderirse özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu işlemiş olacaktır ki bu da altı seneye kadar hapis cezası alabileceği bir suç işlemiş olacağı anlamına gelir. Yazınızda bunu yapabileceğini belirtmişsiniz. Bunu göze alır mı bilemiyoruz. Yapar ise işlediği suç için adalete hesap verecektir.

   Ayrıca sevgilinizin elindeki görüntüleri ailenize göndereceğini söyleyip sizi tehdit etmesi, şantaj yapması da Türk ceza kanununa göre suçtur. Şu aşamada bile şikayetçi olmanız halinde üç yıla hapis cezası istemiyle hakkında ceza soruşturması açılacağını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Sorunum Çözülsün Artık" diyorsanız Tıklayın