Tazminat Davası Avukatı

Gönderen:

Bir avukat nasıl tazminat avukatı olur; hangi avukatlara Tazminat davası avukatı denir? soruları insanların en çok merak ettiği ve avukatlara da en sık sorulan sorulardandır. Bu tanımları açıklayalım:

“Tazminat avukatı”, “tazminat davalarına bakan avukat”tır.  Avukatlık mesleğini yürütürken ağırlıklı olarak “tazminat davalarına bakan avukatlar” halk arasında “tazminat davaları avukatı” şeklinde tanımlanmaktadır.

Bir avukat nasıl “tazminat davaları avukatı” olur? Bir avukatın tazminat avukatı olmasının belli, belirli, özel bir ihtisas eğitimi veya sertifikasyonu yoktur. Bir avukat “tazminat hukuku”na yoğunlaşarak ağırlıklı olarak tazminat hukuku ve tazminat davaları dokümanlarını, mevzuatını, içtihatlarını okursa, mesleğini icra ederken ağırlıklı olarak tazminat davalarını yürütürse bu çalışmaları neticesinde tazminat davaları konusunda doğal olarak iyi bir bilgi ve deneyim seviyesine ulaşır. Tazminat hukukuna, tazminat davalarına bu şekilde özel bir ilgi göstererek belli bir bilgi ve deneyim seviyesine ulaşmış avukatları müvekkilleri ve onu tanıyanlar diğer kişiler “tazminat davaları avukatı” şeklinde tanımaya, tanıtmaya başlarlar.

Veysel Danış da senelerce tazminat davaları ile ilgili çok sayıda kitap, binlerce içtihat okuması ve bir çok tazminat davası yürütmesi neticesinde “tazminat avukatı” olmuştur.

Tazminat davaları özü itibariyle zarara uğrayan, mağdur olan kişinin zararının zararının ödenmesi, mağduriyetinin giderilmesini mahkeme yolu ile talep etmesidir. Kişinin uğradığı zarar yaşanan somut vak’aya göre maddi zarar, manevi zarar veya hem maddi hem manevi zarar şeklinde olmaktadır.
* Kişinin uğradığı zarar maddi yani bedeli para ile ölçülebilen bir zarar ise “maddi tazminat davası” açılır.
* Kişinin uğradığı zarar manevi yani bedeli para ile ölçülemeyen bir zarar ise “manevi tazminat davası” açılır.
* Meydana gelen olaydan dolayı kişi hem maddi hem manevi zarar görmüş ise maddi ve manevi tazminat beraber istenebilir; maddi ve manevi tazminat davalarının birlikte açılmasında hukuki bir engel yoktur.

Tazminat davaları Türk hukukunda farklı hukuk dallarında ve farklı kanunlarda dağınık olarak düzenlenmiş bu da tazminat davalarında çeşitliliğe sebep olmuştur. Türk Hukukundaki başlıca tazminat davaları şunlardır:
Boşanma Maddi Tazminat Davası
Boşanma Manevi Tazminat Davası
Kıdem Tazminatı Davası
İş Kazası Tazminat Davası
İşe Başlatmama Tazminat Davası
Haksız Tutuklanma Tazminat Davası
Trafik Kazası Tazminat Davası
Tıbbi Hata (Malpraktis) Tazminat Davası
Kişilik Haklarına Saldırı Tazminat Davası
Haksız Fiil Tazminat Davası
Markaya Tecavüz Maddi Tazminat Davası
Markaya Tecavüz Manevi Tazminat Davası
Marka İtibar Tazminatı Davası
Nişanlanma Maddi Tazminat Davası
Nişanlanma Manevi Tazminat Davası

Herkesin bilgilenmesi, hukuka aşina olması için sitede bu tazminat davaları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bununla beraber her vaka farklı özellikler gösterir ve her olaya “dosya özelliklerine göre” bakmak gerekir. Sizin yaşadıklarınıza uygun olan tazminat davasının tespit edilmesinin de konunun detayları bilindikten sonra bir hukukçu tarafından yapılması şüphesiz daha doğru olacaktır.

Detaylı bilgi için tıklayın

Hakkında Yazar:

  Related Posts

Yorumlar

 1. Fevzi Gökcek  Mart 6, 2018

  İyi günler hocam. 2012 yılında trafik kazasında yüzümden yara aldım. %5 raporum var. 5 ay önce avukatın biriyle tanıştım. Sigorta şirketine dava açalım 2.3 ay içinde %100 15.20 bin lira kazanırız dedi. Davayı açtı söylediğine göre bilirkişide imiş dosya 5 ay oldu. Ses seda yok e devletimde dava gözükmüyor. Dediğine göre bu tür davalar e devlette gözükmez miş. Sizce bu iste bir katakule varmı, ne yapmam gerekiyor.

  cevap
  • Admin  Nisan 17, 2018

   Merhaba Fevzi bey
   Yazınız bana şu hikayeyi hatırlattı: https://www.veyseldanis.com/ben-bunun-neresini-duzelteyim/
   * Kaza geçirdikten sonra 5 sene beklemeniz yanlış!
   * Bir avukatın müvekkiline davanın süresi ve neticesi hakkında kesin bilgi/taahhüt vermesi yasak + yanlış!
   * Avukat tutmuşsunuz avukatınıza güvenmemeniz yanlış!
   * Güvenmediğiniz bir insanla çalışmaya devam etmeniz yanlış!
   Benim bir meslektaşım hakkında kötü konuşmam da yasaktır ve başka bir yanlış olur zaten.
   İyiniz kolay değil. Kolaylıklar diliyorum.

   cevap
 2. İBRAHİM KÖKÇÜ  Ocak 22, 2018

  merhaba ben 06.10.1997 yılında osmanlı bankasında bankacılığa başladım 31.12.2002 yılında banka birleşmesinden kaynaklı GARANTİ bankasına geçiş yaptım ogünden bugüne 15.02.2017 yılında işakdim fesh edildi bana kıdem ihbar izin mesai v.s ödemelerim haklarım ödeme yapıldı lakin bankama iat özel mekli sandığınada çalıştığım süre zarfları içerisinde mekeli sandığı prim kesintileri yapıldı her ay bordromda net olarak belirtilerek ben benden kesilen primelere ait tazminat talebimde bana emekli olmadığımdan 10 yıl sonra gel al dediler ben şuan bir özel kuruluşta çalışmaya devam ediyorum ben mecburmuyum garantiden emekli olmaya benim bana ait maaşımdan kesintileri yapılan şuana kadar ne kadar birikmiş hakkımda tam olarak bilmediğim tazminat için bana yardımcı olabilirmisiniz.

  cevap
 3. Mesut  Aralık 28, 2017

  3 ARALIK 2017 Tarihinde metrobüs kazasında kafamda açık yara oluştu ve manevi tazminatımı almak için dava açmak istiyorum

  cevap
 4. Serkan Güney  Ekim 3, 2017

  İyi aksamlar calisdigim firmada isden ayrılmak istiyorum sebebi de şantiye farkında anlasamadik başka bi sehire gönderildim tazminat var 3 yıllık kendim istifa etdigimde alabilirmiyim nasıl yapmam gerekiyor bilgi verir misiniz?

  cevap
 5. Vahdet kılıç  Eylül 10, 2017

  Mrb benim evimi logar kapagının taşması sonucu evimi lagam suyu basmıştır ve zabıta ekiplerini çagırıp zabıt tutturdum ve bütun odaları lagam suyu basıp bütün eşyaların kullanılamaz halde oldugunu belirttmişlerdir raporda maddi hasarımın giderilmesi için isu ya verdiğim dilekçe sonucu ise hasarı karşılamayacaklarını belirtmişlerdir vu ben dava açma hakkına sahipmiyim ne yapmalıyım bu durumda yardımcı olabilirmisiniz bana

  cevap

Yorum Ekle