Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme

Gönderen:

Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme

sakat, özürlü, engelliBirleşmiş Milletlerce hazırlanıp devletlerin imzasına açılan “Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme” engelli hakları konusundaki en önemli uluslararası hukuk belgesidir. Engelli Haklarına İlişkin Sözleşme ile Birleşmiş Milletler, engellilerin haklarına dair temel çizgileri çizmekte, temel hakları belirlemektedir.

Engelli olsun olmasın, hukukçu olsun olmasın bence herkesin okuması gereken bir temel hukuk belgesidir. Okunması ...

Continue Reading →

Engellilerin Sorunları

Gönderen:

Engellilerin Sorunları

“Engellilerin sorunları” bir müthiş sorundur. Paradokssal bir sıkışmışlık yaşanmaktadır engellilerin sorunlarının çözümünde.

Engelli olmayan kişilerin kahir ekseriyetinin umurunda değildir sakat insanlar. Buna çok da şaşmıyorum. Çünkü bu güruhun hayvanlar da, ihtiyarlar da, ormanlar da, atmosfer kirliliği de, daha bir sürü önemli şey umurlarında değil! Çünkü onlar 3 ay önce aldıkları telefonlarını yeni çıkan modeliyle nasıl değiştireceklerini, hangi şarkıcının yeni şarkı çıkardığı gibi çok daha önemli sorunlarla ilgilenirler.

Küçük bir azınlık çok iyiniyetle bişeyler yapmaya, yardımcı olmaya çalışmaktadır. Fakat ...

Continue Reading →

Engelliyi Anlamak

Gönderen:

Engelliyi Anlamak

Engelli kişiyi anlamak! Mümkün müdür? Bence mümkün değildir! Empati, kıyas-ı nefs ile olsa olsa “anlamaya çalışmak” mümkün olabilir. Ama “anlamak”, eğer kişi aynı türden bir engelli değil ise mümkün değildir!

“Normal” bir insan için çok olağan ve sıradan olan şey, sakat bir insan için müthiş bir serüvendir. Mesela “ayağa kalkmak” milyonlarca insan için ne kadar basit, normal ve kolaydır. Ama felçli bir insan için ne “müthiş” bir şeydir. Televizyon seyretmek herkes için ne kadar doğaldır. Ama görmeyen ...

Continue Reading →

Sakat, Özürlü, Engelli

Gönderen:

Sakat, Özürlü, Engelli

Fiziksel sakatlığı olanları tanımlamak için 1920-1980’e kadar “sakat” kavramı kullanıldı. 1990-2000 arasında bu tanımı birileri sorunlu buldu, “özürlü” kelimesine geçtiler. 2000’lerden sonra bu sefer “özürlü” kelimesini sorunlu buldular, “engelli” kelimesine geçtiler.

Bu, “iyi niyetli” fakat “beyhude” bir çabadır. Sen bana sakat yerine değil özürlü, engelli, keklik sekişli güzel ceylan da desen benim “topal” olma halim değişmiyor ki!

Onun için; sakat, özürlü, engelli her ne diyeceksek bu arkadaşlara diyeceğim şu ki, “kelimelere çok takılmayalım; iyi bir hayata ...

Continue Reading →