SWOT Analizi

Gönderen:

SWOT Analizi

SWOT Analizinin sözlük sitelerinde belirtilen klasik tanımlamasının çok ötesinde bir öneme sahip olduğunu; mutlu ve başarılı yani kaliteli bir yaşam için mutlaka yapılması ve hayat yolunda yapılacak SWOT analizinden çıkacak ışığa göre yürünmesi gerektiği kanaatindeyim.

SWOT Analizi Neden Çok Önemlidir
Her kurumun, her bireyin swot analizi yapması/yaptırması gereği, kurumun veya kişinin kendisi tanıması ihtiyacından gelmektedir. Büyük insan Hacı Bayram Veli‘nin “Bilmek istersen seni” muhteşem şiirinde tavsiye ettiği şeydir “kendini bilmek”. Ve bir başka büyük insan Yunus Emre’nin de “İlim ilim bilmektir” muhteşem şiirinde tavsiye ettiği şeydir yine “kendini bilmek”.  İşte çok önemli bir husus olan bu “kendini bilmek”i bize sağlayan husustur SWOT analizi.

swot analiziKişinin/kurumun kendini bilmesi neden önemlidir?
Kişinin/Kurumun kendini tanıması fırsatları değerlendirebilmesi ve tehlikelerden uzak durabilmesi için hayati önemdedir.

SWOT Analizinin uygulaması kişiler için Kişisel SWOT Analizi, kurumlar için Kurumsal SWOT Analizi olarak farklı şekillerde uygulanır.

Swot analizinin uygulanma süresi kişinin hayatının, kurumun yapısının karmaşıklığına bağlı olarak (1-30 gün arası) değişkenlik gösterir.

 

(Yazı devam edecek)

Hakkında Yazar:

  Related Posts
  • No related posts found.

Yorum Ekle