1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (201 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...

Tazminat Davası Avukatı

Gönderen:

Bir avukat nasıl tazminat avukatı olur; hangi avukatlara Tazminat davası avukatı denir? soruları insanların en çok merak ettiği ve avukatlara da en sık sorulan sorulardandır. Bu tanımları açıklayalım:

“Tazminat avukatı”, tazminat davalarına bakan avukattır. Avukatlık mesleğini yürütürken ağırlıklı olarak “tazminat davaları”na bakan avukatlar “tazminat davaları avukatı” şeklinde tanımlanmaktadır.

Bir avukat nasıl “tazminat davaları avukatı” olur? Bir avukatın tazminat avukatı olmasının belli, belirli, özel bir ihtisas eğitimi veya sertifikasyonu yoktur. Bir avukat “tazminat hukuku”na yoğunlaşarak ağırlıklı olarak tazminat hukuku ve tazminat davaları dokümanlarını, mevzuatını, içtihatlarını okursa, mesleğini icra ederken ağırlıklı olarak tazminat davalarını yürütürse bu çalışmaları neticesinde tazminat davaları konusunda doğal olarak iyi bir bilgi ve deneyim seviyesine ulaşır. Tazminat hukukuna, tazminat davalarına bu şekilde özel bir ilgi göstererek belli bir bilgi ve deneyim seviyesine ulaşmış avukatları müvekkilleri ve onu tanıyanlar diğer kişiler “tazminat davaları avukatı” şeklinde tanımaya, tanıtmaya başlarlar.

Veysel Danış da senelerce tazminat davaları ile ilgili çok sayıda kitap, binlerce içtihat okuması ve bir çok tazminat davası yürütmesi neticesinde “tazminat avukatı” olmuştur.

Tazminat davaları özü itibariyle zarara uğrayan, mağdur olan kişinin zararının zararının ödenmesi, mağduriyetinin giderilmesini mahkeme yolu ile talep etmesidir. Kişinin uğradığı zarar yaşanan somut vak’aya göre maddi zarar, manevi zarar veya hem maddi hem manevi zarar şeklinde olmaktadır. Kişinin uğradığı zarar maddi yani bedeli para ile ölçülebilen bir zarar ise “maddi tazminat davası” açılır. Kişinin uğradığı zarar manevi yani bedeli para ile ölçülemeyen bir zarar ise “manevi tazminat davası” açılır. Meydana gelen olaydan dolayı kişi hem maddi hem manevi zarar görmüş ise maddi ve manevi tazminat beraber istenebilir; maddi ve manevi tazminat davalarının birlikte açılmasında hukuki bir engel yoktur.

Tazminat davaları Türk hukukunda farklı hukuk dallarında ve farklı kanunlarda dağınık olarak düzenlenmiş bu da tazminat davalarında çeşitliliğe sebep olmuştur. Türk Hukukundaki başlıca tazminat davaları şunlardır:
Boşanma Maddi Tazminat Davası
Boşanma Manevi Tazminat Davası
Kıdem Tazminatı Davası
İş Kazası Tazminat Davası
İşe Başlatmama Tazminat Davası
Haksız Tutuklanma Tazminat Davası
Trafik Kazası Tazminat Davası
Tıbbi Hata (Malpraktis) Tazminat Davası
Kişilik Haklarına Saldırı Tazminat Davası
Haksız Fiil Tazminat Davası
Markaya Tecavüz Maddi Tazminat Davası
Markaya Tecavüz Manevi Tazminat Davası
Marka İtibar Tazminatı Davası
Nişanlanma Maddi Tazminat Davası
Nişanlanma Manevi Tazminat Davası

 

Tazminat avukatı İstanbul aile hukuku. Tazminat hukuku hukuk danışmanlığı.

Hakkında Yazar:

  Related Posts

Yorumlar

 1. Fevzi Gökcek  Mart 6, 2018

  İyi günler hocam. 2012 yılında trafik kazasında yüzümden yara aldım. %5 raporum var. 5 ay önce avukatın biriyle tanıştım. Sigorta şirketine dava açalım 2.3 ay içinde %100 15.20 bin lira kazanırız dedi. Davayı açtı söylediğine göre bilirkişide imiş dosya 5 ay oldu. Ses seda yok e devletimde dava gözükmüyor. Dediğine göre bu tür davalar e devlette gözükmez miş. Sizce bu iste bir katakule varmı, ne yapmam gerekiyor.

  cevap
  • Admin  Nisan 17, 2018

   Merhaba Fevzi bey
   Yazınız bana şu hikayeyi hatırlattı: http://www.veyseldanis.com/ben-bunun-neresini-duzelteyim/
   * Kaza geçirdikten sonra 5 sene beklemeniz yanlış!
   * Bir avukatın müvekkiline davanın süresi ve neticesi hakkında kesin bilgi/taahhüt vermesi yasak + yanlış!
   * Avukat tutmuşsunuz avukatınıza güvenmemeniz yanlış!
   * Güvenmediğiniz bir insanla çalışmaya devam etmeniz yanlış!
   Benim bir meslektaşım hakkında kötü konuşmam da yasaktır ve başka bir yanlış olur zaten.
   İyiniz kolay değil. Kolaylıklar diliyorum.

   cevap

Yorum Ekle