Boşanma Avukatı

Gönderen:

Boşanma Avukatı Veysel Danış

Boşanma avukatı kimdir, bir avukat nasıl boşanma avukatı olur; hangi avukatlara boşanma davaları avukatı denir soruları insanların en çok merak ettiği ve avukatlara da en sık sorulan sorulardandır. Bu tanımları açıklayalım:

Boşanma davaları avukatı, “boşanma davalarına bakan avukat”tır. Avukatlık mesleğini yürütürken ağırlıklı olarak boşanma davalarına bakan avukatlar halk arasında boşanma davası avukatı şeklinde tanımlanmaktadır.

Bir avukat nasıl boşanma davası avukatı olur?
Bir avukatın boşanma davaları avukatı olmasının belli, belirli, özel bir ihtisas eğitimi veya sertifikasyonu yoktur. Bir avukat aile hukukuna yoğunlaşarak ağırlıklı olarak aile hukuku, aile mahkemeleri ve boşanma davaları dokümanlarını, mevzuatını, içtihatlarını okursa, mesleğini icra ederken ağırlıklı olarak boşanma davalarını yürütürse bu çalışmaları neticesinde boşanma davaları konusunda doğal olarak iyi bir bilgi ve deneyim seviyesine ulaşır. Aile hukukuna, boşanma davalarına bu şekilde özel bir ilgi göstererek belli bir bilgi ve deneyim seviyesine ulaşmış avukatları müvekkilleri ve onu tanıyan diğer kişiler “boşanma avukatı” şeklinde tanımaya, tanımlamaya, tanıtmaya başlarlar.

Veysel Danış da senelerce boşanma davaları ile ilgili çok sayıda kitap, binlerce içtihat okuması ve bir çok boşanma davası yürütmesi neticesinde “boşanma avukatı” olmuştur.

Red edilen bir boşanma davası aynı sebebe dayanarak tekrar açılamaz. Bu kurala sadece şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanma davasında 3 sene süre geçmesi şartıyla bir istisna tanınmıştır.

Türk hukukunda boşanma davaları ancak belli boşanma sebeplerine dayanarak açılabilir. Türkiye’de çekişmeli boşanma davaları 5 özel, 1 genel sebebe dayandırılarak açılmak zorundadır. Çekişmeli boşanma davalarına ek olarak bir de anlaşmalı boşanma davası vardır.

Genel Boşanma Sebebi
Şiddetli Geçimsizlik Sebebiyle Boşanma Davası…

Anlaşmalı Boşanma Davası
Anlaşmalı boşanma davaları Türk boşanma hukukunda tarafların boşanma hususunda (tazminat, nafaka, müşterek çocukların velayeti, mal paylaşımı ve sair) bütün konularda tam bir mutabakata vardıkları (anlaştıkları) özel bir dava türü olarak düzenlenmiştir.

Özel Boşanma Sebepleri
* Zina Sebebiyle Boşanma Davası.
* Cana Kast veya Pek Fena Muamele Sebebiyle Boşanma Davası.
* Cürüm (Suç) İşleme veya Haysiyetsiz Hayat Sürme Sebebiyle Boşanma Davası.
* Terk Sebebiyle Boşanma Davası.
* Akıl hastalığı Sebebiyle Boşanma Davası…

Herkesin bilgilenmesi, hukuka aşina olması için sitede bu boşanma davaları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bununla beraber her vaka farklı özellikler gösterir ve her olaya “dosya özelliklerine göre” bakmak gerekir. Sizin yaşadıklarınıza uygun olan boşanma davasının tespit edilmesinin de konunun detayları bilindikten sonra bir hukukçu tarafından yapılması şüphesiz daha doğru olacaktır.

Detaylı bilgi için tıklayın

Hakkında Yazar:

  Related Posts

Yorumlar

 1. Gul  Mart 26, 2018

  Iyi gunler Veysel bey ben bulgaristan vatandasiyim londrada Yasiyoum Türk vatandasi ile evliydim fakat sorunlu bir evlilikti… ben kizimi alip bulgaristana dondum ve bosandim… bosanma kararim Türkiye de gecerli mi ? Değilse gecerli olmasi icin me yapmaliyim !!! Tesekur ederim…

  cevap
 2. Arif Ağılönü  Ocak 3, 2018

  Merhaba veysel bey. Sizin bilgilerinize gerçekten ihtiyacım var. 2011 de türkiyede belçika vatandaşı bir bayanla evlendim sonra 1 ay içinde ayrıldık. 4 sene önce belçika kanunlarına gore boşandık belcikada. Turkiyede 2 yıldır boşanma davam devam ediyo. Belcikada bosandigima dair orginal evrakları mahkeme sundum. Şuan dışişlerinden kararı bekliyorum yaklaşık 3 aydır. nekadar daha sürecek sizce bu süreç? Kendime yeni hayat kurmak istiyorum artık teşekkürler.

  cevap
  • Admin  Ocak 22, 2018

   Merhaba Arif bey
   Yazdıklarınızdan şunları anlamak mümkün olamadı. Bunlar anlaşılamayınca da net cevap vermek doğru olmaz:
   * Boşanma davanız neden 2 senedir devam ediyor? Bu kadar uzun süre niçin neticelenemedi?
   * Dışişleri bakanlığının konuyla ilgisi ne?
   * Davanızı kendiniz mi takip ettiniz? Bir avukattan destek aldınız mı?
   Benimle temas ederseniz kendinize yeni bir hayat kurabilmeniz için ben de katkı yapmak isterim tabii ki.

   cevap
 3. Bilal Karan  Aralık 19, 2017

  Merhaba ben 4yillik evliyim. eşimle şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmak zorunda kaldım 2 yasinda bir oğlum var. davayi tekrar taraflı açtım çekişmeli olacak iki avukatı tutmus ama haksız olan o benim gittiğim yere gelmez istediğimi yapmaz yani bana karşı eş olma görevini yerine hicbir zaman getirmemiştir. buna rağmen ben evliliği sürdürmekte çok sabırlı bir şekilde surdurdum ta ki bana aileme assalayici küçük dusurucu rencide edici sözler soyleyene kadar. hatta yazın tartıştığımız da bana av tufegiyle beni vurmaya teşebbüs etmiştir ne yapmaliyim?

  cevap
  • Admin  Ocak 26, 2018

   Merhaba Bilal bey
   “Ne yapmalıyım?” sorunuzun cevabı çok uzuuuun 🙂 Bu şekilde sitenin yorum bölümü üzerinden size faydalı olmak zor. Detaylı şekilde yön göstermek gerekiyor.
   Yazdıklarınızdan boşanma sürecine girdiğiniz anlaşılıyor. Bir boşanma avukatı ile görüşerek hukuki destek almanızı tavsiye ediyorum.
   Benimle temas ederseniz hukuki destek verebilirim tabii ki.

   cevap
 4. Gülcan  Aralık 13, 2017

  Boşanmak istiyorum bana yardımcı olur musunuz

  cevap
  • Admin  Ocak 17, 2018

   Merhaba
   Benim işim zaten “Boşanmak isteyenlere yardımcı olmak” 🙂
   Benimle temas ederseniz davanızı açarız.

   cevap
 5. Canan  Kasım 29, 2017

  Telefon numarası bulamadım adres bulamadım.

  cevap
 6. özlem  Kasım 11, 2017

  eşimin eski eşine maddi manevi tazminat hakkım var mıdır??

  eşim eski eşi ile çekişmeli olarak boşandı nafakalar için 2 icra dosyası açmıştı bir protokol ile belli bi rakama dosyaları kapatacağı açıklaması ile anlaşıp parasını banka üzerinden ödedik ama protokole uymadı icra dosyaları hala açık nafaka iptali davası açtık (2 çocuk 18 yaşını doldurdu kendisi de yoksulluk nafakası alıyordu fakat sigortalı olarak çalışıyor) davaya dilekçe olarak hem nafakaların devam etmesini istediğini hem icradaki dosya alacaklarını istediğini ayrıca da 30.000 tl maddi 30.000 tl manevi tazminat talebinde bulunmuş ve istekleri bitmek bilmiyor psikolojim bozuldu doktora gidiyorum artık bunalmış durumdayım

  eşimin eski eşine maddi manevi tazminat hakkım var mıdır?? ben de karşı dava açabilir miyim??

  cevap
 7. Pinar  Ekim 18, 2017

  Veysel bey merhaba. Esim benimle tekrar barismak icin evlilik sozlesmesi ve anlasmali bosanma dilekcesi imzalamami sart kostu. Boyle bisey suc mudur?

  cevap
  • Admin  Kasım 3, 2017

   Merhaba Pınar hanım
   “Suç” ceza hukukuna ait bir tabirdir. Bahsettiğiniz işlemler “suç” değildir.
   Suç derken “Bu işlemler doğru mudur, yanlış mıdır?” demek istemiş olabileceğiniz de akla geliyor. Eğer demek istediğiniz/sorduğunuz bu ise, buna cevap verebilmek için konuyla ilgili detaylı görüşmek lazım.

   cevap
 8. Bircan  Ağustos 6, 2017

  Merhaba Veysel bey ben esimle anlasmali bosanma karari aldik çesitli sebeblerden dolayi. benim iki cocugum var biri kiz 5 yasinda biri erkek 2.5 yasinda. biz bir ay önce ev satip ev aldik kredimiz var benim bu evden hak alma imkanim var mi? ilk once ne yapmam gerekiyor dilekcemi vermeden once bana yardimci olur musunuz

  cevap
  • Admin  Eylül 17, 2017

   Merhaba
   Yazdıklarınızdan davanızda velayet, mal paylaşımı, tazminat, nafaka gibi unsurların olacağı anlaşılıyor. Bunların her biri için detaylı görüşmeler yapmak gerek. Ki sitenin bu yorum bölümünden bu mümkün değil.
   Benimle iletişim kurarsanız hukuki destek veririm elbette.

   cevap
 9. berna  Nisan 17, 2017

  1 yildir esimle ayri sehirlerde yasiyoruz. esim mahkeme masraflari , tazminat vs gibi masraflarin altina girmemek icin bosanmaya yanasmiyor. cekismeli bosanma davalari uzun surdugu icn anlasmali bosanma icin ikna etmeye calistim. simdi elime bir koz gectigini dusunuyorum esim antalyada bir otelde baska bir kadinla rezervasyon yaptirmis resmi otel rezervasyon kaydi var elimde bunu delil olarak kullanip hem bosanmayi hizlandirip hemde tazminat alabilir miyim? bana yol gosterecek bir cevap verirseniz cok sevinirim simdiden tesekkurler

  cevap
  • Admin  Mayıs 25, 2017

   Merhaba
   Nerede oturduğunuzu belirtmemişsiniz ama Türkiye’de olduğunuzu düşünüyorum. Bir hukuki probleminiz var. Yazdıklarınızdan maalesef TV’lerden edindiğiniz bilgilerle hukuki probleminize çözümler üretmeye çalıştığınızı görüyorum. Bu durum da bir çok kişi gibi sizin de mağdur olmasına sebep oluyor. Üzücü birşey bu 🙁
   Eşinizden ayrı yaşıyorsunuz, boşanmak istiyorsunuz. Bunun için TV’lerdeki gibi dedektiflik yapmanıza, uğraşmanıza lüzum yok 🙂
   Boşanmak için geçerli sebepleriniz var ise, bir boşanma avukatı ile görüşmeniz halinde boşanabilirsiniz. Üstelik nafaka da alırsınız, tazminat da alırsınız. Eşinizin tavrı da bunu engelleyemez. Ama öncelikli tavsiyem TV’den değil, avukattan bilgi edinin.
   Sevgi ile…

   cevap
 10. Sevda  Mart 21, 2017

  Mrb hocam eşim tümör rahatsızlığından dolayı işten çıkarılmıştı ve çalıştığı şirkette tazminat davası açmıştı. vekaletini avukatta vermişti 1 buçuk sene oldu dava daha sonuçlanmadan eşim rahatsızlığından dolayı vefat etti. avukatta davanın devam etmesi için vekalet istedi çocuğumuz olmadıgı için annesi babasından da vekalet istedi çıkartıp verdik veraset ilamıyla birlikte.. Şimdi benim sorum dava kazanıldığı taktirde benim payıma düşen para avukat bunu elden mi bana öder yoksa benim hesabıma mı yatırır? bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

  cevap
  • Admin  Nisan 11, 2017

   Merhaba
   Avukatı olan kişilere hukuki desteğin avukatları tarafından verilmesi en doğrusudur. Bu sorularınızı avukatınıza sorduğunuz taktirde cevaplayacaktır diye düşünüyorum.
   Benim destek vermem ancak mevcut avukatınızla ilişkinizi sona erdirdikten sonra etik ve mümkün olabilir.

   cevap
 11. Murat arslan  Aralık 9, 2016

  Hocam merhaba ben murat arslan ankara dan 9 senedir evliyim. evliliğim boyunca eşim ya beni anne babasının habersizce almasıyla terk etti yada ben işte iken terk etti. eşim en az 6 sefer hep terk etti. bu sefer terk ettiğinde 3 çocukla yine terk etti ailesi utanmadan evimi basmaya yeltendi. babası sonradan gelip eşimle boşanmamı ve 8 yaşında oğlumu en küçük 3 yaşında kızımı bırakarak boşanmamız gerektiğini eşimin evine dönmesini istediğimde kızıyla görüşmemi ve ayrılmamızı istedi. bende buna kızarak boşanma davası açtım. sonra eşim küçük kızıma dayanamadı istedi bende anadır diye gönderdim bir ay oldu istedim kızımı bana mahkemeyi bekle dediler bana dayanamayan iki kızım şimdi benim ne telefona ne de görüşmeme müsaade ediliyor. çocukları bana karşı doldurulmuş benim ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

  cevap
  • Admin  Ocak 14, 2017

   Merhaba Mehmet bey
   Eşinizin sizi terk etmesi tabii ki boşanma sebebidir. Boşanma davası da açmışsınız zaten.
   Davanızı takip etmek için bir avukattan destek alıp almadığınızı belirtmemişsiniz. Bir avukatınız varsa benim konu hakkında görüş bildirmemi doğru bulmuyorum. Avukatınız yoksa benimle temas ettiğiniz taktirde boşanma davanızı yürütebilirim tabii ki.

   cevap
 12. mehmet  Eylül 25, 2016

  Merhaba hocam,
  size bir sorum olacak cevaplarsaniz çok sevinirim.
  sözleşmeli bir evlilikte kız tarafı sözleşmeye şöyle bir madde koyabilir mi? ” Boşanma davası açmam durumunda tek celsede boşanma gerçekleşmelidir, her ne sebepten dolayı olursa olsun.”
  Şimdiden teşekkürler hocam.

  cevap
  • Veysel Danış  Ekim 15, 2016

   Türk hukukunda “sözleşmeli evlilik” diye bir kavram yoktur ki! Neyden bahsettiğinizi izah ederseniz yardımcı olacağım. Sevgiler

   cevap
 13. Handan  Haziran 25, 2016

  Boşanma davamda Veysel bey gibi zeki ve uzman bir boşanma avukatıyla çalışmak benim için bir şanstı.

  cevap
 14. Özlem Ekinci  Şubat 12, 2015

  Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Sayenizde yeni bir hayat kurdum minnettarım.

  cevap

Yorum Ekle