Boşanma davasında gizli tanık olur mu

Boşanma davasında gizli tanık olur mu?

Eşimle şiddetli geçimsizlik yaşıyoruz. Artık dayanamıyorum. Boşanma davası açacağım. Ama akrabalarım ve arkadaşlarımdan hiç biri açacağım boşanma davasında şahitlik yapmayı kabul etmiyor.

Bazıları karı koca arasına girmek istemiyoruz, arada kalmak istemiyoruz diyorlar.

Bazıları da eşimden korktukları için davada bana şahitlik yapmaya korkuyorlar. Eşimin onların başına dert olacağını düşünüyorlar. İsimlerimiz belli olmadan şahitlik yapabilirsek olur, ama isimlerimiz belli olacaksa şahitlik yapmayız diyorlar.

Boşanma davasında gizli tanık olur mu? Bu insanlar açacağım boşanma davasında isimleri açıklanmadan şahitlik yapabilirler mi?

*

Boşanma davalarında taraflar şahitlerinin isim ve adreslerini mahkemeye bildirmek bildirmek zorundadırlar. Bu bildirime “Şahit Listesi” denir. Şahit listesinde bildirilmemiş tanık duruşmada dinlenemez. Bu kural sebebiyle boşanma davasında gizli tanık olmaz.

Davanın taraflarından birisi, bir kişiyi şahit olarak göstermiş ise bu kişi şahitlik yapmaktan kaçınamaz. Duruşmaya katılmak ve şahitlik yapmak zorundadır. Çünkü şahitlik kanuni bir mecburiyettir ve kamu görevi olarak kabul edilmektedir.

Şahitler karşı taraftan çekiniyorsa mahkemeden duruşmada güvenlik tedbirleri alınması için talepte bulunulabilir.

Karşı taraf, aleyhine şahitlik yapanları kişileri duruşma sonrasında rahatsız ederse de bu suç oluşturacaktır. Polis müdahale edecektir.