Çalışan Kadında Velayet

Çalışan Kadında Velayet

Kocamdan 4 sene önce boşandık. Boşandığımızda 2 yaşında olan oğlumun velayeti bana verildi. Oğlum şimdi 6 yaşında.

Eski eşim çalıştığımı bahane ediyor, çocuğun velayetini almak için dava açacağını söyleyip çalışmama engel olmaya çalışıyor.

Beni hayata bağlayan şey oğlum zaten. Oğlum benden alınırsa yaşayamam. Çalışmam çocuğumun velayetinin benden alınmasına sebep olur mu? Oğlumun velayetini kaybetmemek için işten çıkmaya razıyım ama o zaman da geçinemem. Veysel bey lütfen oğlumun velayeti hakkında bana yardımcı olun.

*

Velayet konusunda kanunun dolayısıyla mahkemelerin aradığı temel kriter çocuğun yararıdır. Yazdıklarınızdan benim ulaştığım sonuç sizin çocuğunu seven iyi bir anne olduğunuz. Böyle iyi bir anneden velayetin alınması için eşinizin sağlam argümanlara (delillere) dayanan bir dava açması gerekir. Sağlam delillere dayanarak dava açtığını farz etsek dahi sizin de bu davayı red ettirerek velayetin sizde kalmasını sağlayacak argümanlarınız olduğunu düşünüyorum.

Yüreğinizi ferah tutun. Eşiniz dava açtığında iyi bir savunma yapmanız halinde çocuğunuzun velayetinin sizde kalacağına inanıyorum. Bunun için aile hukukunda uzman bir avukattan destek almanız gerekecek elbette.