Fransa Boşanma Davası

Fransa Boşanma Davası

Merhaba Veysel bey. Ben Türk vatandaşıyım ama Fransa’da yaşıyorum. Eski eşimle Türkiye’de evlenmiştik. 8 sene evli kaldıktan sonra Fransa’da boşandık.

Türkiye’de olan başka birisiyle 4 aydır arkadaşlık ediyoruz. Evlilik hazırlıkları yapıyoruz. Nikah işlemleri için nüfus kaydımı aldığımda Türkiye’deki nüfus kaydımda hala evli olduğumu gördüm! Halbuki ben Fransa’da boşandım! Fransa’daki boşanmam benim nüfus kaydıma neden işlenmedi? Bir karışıklık mı oldu acaba nüfus kaydımda bilmiyorum.

Sevgilimle evlenebilmem için nüfus kaydımın düzeltilmesi gerekli. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yol göstermenizi rica ediyorum.

*

Fransa mahkemesinde boşanmanız Fransa makamları önünde geçerlidir fakat Türk devleti nezdinde (açısından) geçerli değildir.

Sevgilinizle evlenebilmeniz için ya Türk mahkemesinde de boşanma davası açmanız veya Fransa mahkemesinin verdiği boşanma kararının Türk makamlarında da geçerli olabilmesi için Türk mahkemesi tarafından tanınması için dava açmanız gerekir. Bir boşanma avukatı ile görüşmeniz gerekiyor.