Boşanma Davasında Gizli Tanık

Boşanma Davasında Gizli Tanık

32 yaşındayım. Kocamla 5 senedir evliyiz. Bir yaşında bir kızımız var.

Kocam çok kaba saba biri ve en ufak bir hatamda beni dövüyor. Çocuğumun hatırı için düzelir diye kaç senedir sabrettim bekledim ama artık anladım ki düzeleceği yok. Boşanmak istiyorum.

Eşimin bana şiddet uyguladığını bütün komşularımız biliyor. Açacağım boşanma davasında şahit olsunlar diye onlarla konuştum. Durumumu bildiklerini bana yardımcı olmak istediklerini söylediler. Ama kocamdan da çekiniyorlar. Aleyhine şahitlik yaparlarsa başlarına bela olmasından korkuyorlar. Kocamın haberi olmadan şahitlik yapmak istiyorlar.

Açacağım boşanma davasında komşularım gizli tanık şeklinde şahitlik yapabilirler mi?

*

Boşanma davalarında şahitlerin gizli tanık olarak dinlenmeleri şeklinde bir usul yoktur.

Bununla beraber komşularınızın şahitliği davanızın yegane ispatı yöntemi değildir. Sorunuzda bahsettiğiniz durumlar (eşe şiddet uygulanması) boşanma sebebidir. Davanızın bir çok şekilde ispat edilebileceğini düşünüyorum. Ayrıca kişisel güvenliğiniz için de alınabilecek bir çok hukuki tedbirler de vardır. Korkuya kapılmadan sizin hakkınızı aramanız, komşularınızın da adalete yardımcı olması gerektiğini düşünüyorum.

Bir boşanma avukatı ile görüşmenizi öneriyorum. Avukatınız konunun detaylarını öğrendikten sonra davanızın muhtemel ispat yöntemleri, sizin ve şahitlerinizin güvenliği için alınabilecek tedbirler hakkında bilgiler verecektir.