Almanya’da Boşanma

Almanya’da Boşanma

Eşimle Türkiye’de evlenmiştik. Daha sonra Almanya’ya yerleştik. Eşimle anlaşamadığımız için geçen sene boşandık.

Şimdi Türkiye’de bir kız arkadaşım var onunla evlenme hazırlıkları yapıyoruz. Fakat Türkiye’deki nüfus kaydımda hala evli görünüyormuşum. Sevgilim onu kandırdığımı düşündü ve benden ayrılmak istedi. Onu Almanya’da boşandığıma, evli olmadığıma zor ikna ettim.

Almanya’da boşandığım halde Türkiye’de hala nasıl evli görünüyorum anlayamadım. Bu sorunu bir an önce çözmem lazım, çözemezsem sözlüm benden ayrılacak. Bir an önce boşanmam lazım. Lütfen bana acil yardım edin.

*

Almanya’da boşandığınız halde Türkiye’deki nüfus kaydınızda evli görünmenize şaşırmışsınız ama bu normal bir durum. Almanya ve Türkiye’nin iki farklı devlettir ve farklı hukuk düzenlerine sahiptir. Bir devletin yargı organının verdiği kararın diğer devletin organlarını bağlamamasında şaşılacak bir şey yoktur, normal bir durumdur. Bu sebeple Almanya’da boşanmanız Türkiye’de de boşanmanızı sağlamamıştır.

Türkiye’de de boşanmış olmanız için ya başka bir boşanma davası açarak tekrar boşanmanız veya Almanya’daki mahkemenin verdiği boşanma kararının Türk mahkemesince tanınmasını (bir manada onaylanmasını) sağlamanız gerekir. Türkiye’de bir boşanma avukatı ile konuşup vekaletname göndererek bu işlemlerin halledilmesini sağlamanız mümkündür.