Türkiye-Finlandiya Boşanma Davası

Türkiye-Finlandiya Boşanma Davası

Aşkın Milletlerarası Boyutu: Yabancıların Evlenmesi / Boşanması

Bir yabancıya aşık olmakla aşk milletlerarası boyut kazanır. Farklı milletlere mensup bir kadın ve bir erkeğin birbirlerine aşık olması bence aşkın en çok hissedildiği, aşkın adeta ete-kemiğe büründüğü ilişki şeklidir. Bir ilişki danışmanı olarak aşkın bu şeklini çok önemsiyorum.

Milletlerarası aşkın filizlenmesi diğer ilişki şekillerine göre daha zordur. Dezavantajlıdır milletlerarası aşk. Farklı milletlerden bir kız ve bir erkeğin bir araya gelmesini sağlayacak şartların oluşması diğer ilişkilere göre çok daha düşük orandadır. Mesela Türk vatandaşı bir erkek ve Finlandiya vatandaşı bir kadın veya Türk vatandaşı kadın ve Finlandiya vatandaşı bir erkek düşünelim. Farklı milletlere mensup, biri Türk, biri Fin olan, biri Türk devleti vatandaşı, biri Finlandiya vatandaşı bu iki insan nasıl bir araya gelecekler de aralarında aşk filizlenecek!

Doğal şartların bir araya gelmelerini zorlaştırmaları sebebiyle farklı milletlere mensup kız ve erkeğin arasında aşk filizlenmesi çok düşük bir oranda olmaktadır. Aşkın bu şeklini ancak çok az sayıda kadın ve erkek yaşama şansı bulabiliyor. Farklı milletlere mensup kişiler arasında filizlenen az sayıdaki bu aşklardan ise ancak bazıları mutlu sonla yani evlilikle neticeleniyor. Yabancılarla evlenmenin ne kadar az olduğunu görebilmek için etrafımızdaki evli kişilere bir göz gezdirmemiz yeter. Etrafımızda evli bir çok çift var. Ama Finlandiya vatandaşı bir kızla evlenen kaç tane Türk vatandaşı erkek var? Fin bir erkekle evlenen kaç tane Türk vatandaşı kız var?

Finlandiya vatandaşı kız ile evlenen Türk vatandaşı erkeği veya Finlandiya vatandaşı erkek ile evlenen Türk vatandaşı kızın aşkı, aşkın uluslararası boyut kazanmış halidir. Harikadır, yaşanasıdır, korunasıdır.

Türkiye-Finlandiya Boşanma Davası

Fakat ne yazık ki aşk her zaman ölümsüz olmuyor. Bir yabancı ile yapılan evliliklerde de aşk ölüyor bazen. Diğer evliliklerde olduğu gibi Finlandiya vatandaşı kız ile evlenen Türk vatandaşı erkeğin, Fin bir erkek ile evlenen Türk vatandaşı kızın aşkı ölmüş ise boşanma aşamasına gelinir.

Ama Finlandiya vatandaşı kadın/erkek ile Türkiye vatandaşı erkeğin/kadının boşanmaları, evlenmeleri kadar kolay olmaz.

Türk bayrağı, Türkiye-Finlandiya Boşanma Davası, Türkiye, Finlandiya, Boşanma avukatı

Finlandiya bayrağı, Finland flag, Türkiye-Finlandiya Boşanma Davası, Türkiye, Finlandiya, Boşanma avukatı

 

 

 

 

 

 

Farklı hukuk düzenlerine sahip iki farklı devlet olan Finlandiya ve Türkiye, vatandaşlarının boşanma davalarının kendi mahkemelerinde görülmesini şart koşmaktadır. Karı-kocanın Finlandiya mahkemesinde boşanması Finlandiya makamları önünde geçerlidir fakat Türk devleti nezdinde (açısından) geçerli değildir.

Finlandiya’da boşanan eşlerin boşanabilmesi için ya Türk mahkemesinde de boşanma davası açarak yeniden boşanması veya Finlandiya mahkemesinin verdiği boşanma kararının Türk makamlarında da geçerli olabilmesi için Türk mahkemesi tarafından tanınması için dava açması gerekir.

Türkiye’de bu davaları genellikle boşanma davalarına bakan boşanma avukatı yürütmektedir.

 

Türkiye-Finlandiya boşanma davası Finlandiya’da boşandım Türkiye’de evli görünüyorum Finlandiya mahkemesi kararı tanıma işlemi.